search
State Bar of Georgia
State Bar of Georgia Interior Page Banner

The State Bar of Georgia is governed by a Board of Governors. The Board controls and administers the affairs of the State Bar. Members of the Board of Governors are the voice of the members in the circuit they represent. The Board is comprised of the Attorney General of Georgia, officer members and elected and appointed Board of Governors members. Read More.

Meeting Dates, Minutes and Agendas

Click here for a list of upcoming Board of Governors Meetings and access to meeting minutes and agendas.

Board of Governors Members

Name

Position

Term Expires

Mr. Larry Michael Johnson

Alapaha Circuit, Post 1

2019

Hon. Clayton Alan Tomlinson

Alapaha Circuit, Post 2

2018

Mr. Michael G. Geoffroy

Alcovy Circuit, Post 1

2019

Mr. Michael R. Jones, Sr.

Alcovy Circuit, Post 2

2018

Mr. Will H. Pickett, Jr.

Appalachian Circuit

2019

Hon. Diane E. Bessen

Atlanta Circuit, Post 1

2019

Mr. Kent Edward Altom

Atlanta Circuit, Post 2

2018

Ms. Kathleen M. Womack

Atlanta Circuit, Post 3

2019

Mr. Jeffrey Ray Kuester

Atlanta Circuit, Post 4

2018

Ms. Catherine Koura

Atlanta Circuit, Post 5

2019

Mr. Dwight L. Thomas

Atlanta Circuit, Post 6

2018

Mr. William M. Ragland, Jr.

Atlanta Circuit, Post 7

2019

Hon. Paige Reese Whitaker

Atlanta Circuit, Post 8

2018

Mr. Damon Erik Elmore

Atlanta Circuit, Post 9

2019

Mr. Scott Dewitt Delius

Atlanta Circuit, Post 10

2018

Hon. Jill Pryor

Atlanta Circuit, Post 11

2019

Ms. Elena Kaplan

Atlanta Circuit, Post 12

2018

Mr. R. Gary Spencer

Atlanta Circuit, Post 13

2019

Mr. Edward B. Krugman

Atlanta Circuit, Post 14

2018

Ms. Letitia A. McDonald

Atlanta Circuit, Post 15

2019

Mr. James Daniel Blitch, IV

Atlanta Circuit, Post 16

2018

Hon. JaDawnya C. Butler

Atlanta Circuit, Post 17

2019

Mr. Foy R. Devine

Atlanta Circuit, Post 18

2018

Ms. Elizabeth Louise Fite

Atlanta Circuit, Post 19

2019

Ms. Jennifer Auer Jordan

Atlanta Circuit, Post 20

2018

Ms. Patricia Anne Gorham

Atlanta Circuit, Post 21

2019

Mr. Frank B. Strickland

Atlanta Circuit, Post 22

2018

Ms. Donna G. Barwick

Atlanta Circuit, Post 23

2019

Mr. Joseph Anthony Roseborough

Atlanta Circuit, Post 24

2018

Ms. Phyllis J. Holmen

Atlanta Circuit, Post 25

2019

Mr. Anthony B. Askew

Atlanta Circuit, Post 26

2018

Ms. Nancy Jean Whaley

Atlanta Circuit, Post 27

2019

Mr. J. Henry Walker, IV

Atlanta Circuit, Post 28

2018

Ms. Tina Shadix Roddenbery

Atlanta Circuit, Post 29

2019

Ms. Shiriki Lean Cavitt

Atlanta Circuit, Post 30

2019

Mr. Michael Brian Terry

Atlanta Circuit, Post 31

2018

Mr. Seth David Kirschenbaum

Atlanta Circuit, Post 32

2019

Hon. Susan Eichler Edlein

Atlanta Circuit, Post 33

2018

Ms. Allegra J. Lawrence

Atlanta Circuit, Post 34

2019

Mr. Terrence Lee Croft

Atlanta Circuit, Post 35

2018

Mr. J. Marcus Edward Howard

Atlanta Circuit, Post 36

2019

Mr. Samuel M. Matchett

Atlanta Circuit, Post 37

2018

Mr. Michael Dickinson Hobbs, Jr.

Atlanta Circuit, Post 38

2018

Ms. Anita Wallace Thomas

Atlanta Circuit, Post 39

2019

Ms. Carol V. Clark

Atlanta Circuit, Post 40

2018

Mr. H. Craig Stafford

Atlantic Circuit, Post 1

2018

Mr. Carl Robert Varnedoe

Atlantic Circuit, Post 2

2019

Mr. Christopher Michael Carr

Attorney General

2018

Mr. Sam G. Nicholson

Augusta Circuit, Post 1

2019

Mr. William James Keogh, III

Augusta Circuit, Post 2

2018

Mr. Thomas Reuben Burnside, III

Augusta Circuit, Post 3

2019

Mr. William R. McCracken

Augusta Circuit, Post 4

2018

Hon. Philip C. Smith

Bell Forsyth Circuit

2018

Hon. David Lee Cannon, Jr.

Blue Ridge Circuit, Post 1

2018

Mr. Eric Alvin Ballinger

Blue Ridge Circuit, Post 2

2019

Mr. James L. Roberts, IV

Brunswick Circuit, Post 1

2019

Mr. Jeffrey S. Ward

Brunswick Circuit, Post 2

2018

Ms. Amy Carol Walters

Chattahoochee Circuit, Post 1

2018

Hon. William C. Rumer

Chattahoochee Circuit, Post 2

2019

Mr. Thomas Frederick Gristina

Chattahoochee Circuit, Post 3

2018

Ms. Donna Stanaland Hix

Chattahoochee Circuit, Post 4

2019

Mr. Randall H. Davis

Cherokee Circuit, Post 1

2018

Mr. John Thomas Mroczko

Cherokee Circuit, Post 2

2019

Ms. H. Emily George

Clayton Circuit, Post 1

2019

Mr. Harold B. Watts

Clayton Circuit, Post 2

2018

Hon. Martin L. Cowen, III

Clayton Circuit, Post 3

2019

Mr. Dennis C. O'Brien

Cobb Circuit, Post 1

2018

Mr. Ronald Arthur Lowry

Cobb Circuit, Post 2

2019

Hon. David P. Darden

Cobb Circuit, Post 3

2018

Mr. Patrick H. Head

Cobb Circuit, Post 4

2019

Ms. Dawn Renee Levine

Cobb Circuit, Post 5

2018

Ms. Laura Joan Murphree

Cobb Circuit, Post 6

2019

Mr. William C. Gentry

Cobb Circuit, Post 7

2018

Mr. Terry Leighton Miller

Conasauga Circuit, Post 1

2018

Mr. Robert Harris Smalley, III

Conasauga Circuit, Post 2

2019

Mr. James W. Hurt

Cordele Circuit

2019

Mr. Gerald P. Word

Coweta Circuit, Post 1

2018

Mr. Jason W. Swindle, Sr.

Coweta Circuit, Post 2

2019

Mr. Joseph West Dent

Dougherty Circuit, Post 1

2018

Mr. William Fleming Underwood, III

Dougherty Circuit, Post 2

2019

Mr. Ryan Reese Leonard

Douglas Circuit

2018

Mr. Joseph Carl Sumner, Jr.

Dublin Circuit

2019

Ms. Sarah Brown Akins

Eastern Circuit, Post 1

2018

Mr. Lester B. Johnson, III

Eastern Circuit, Post 2

2019

Mr. Jonathan B. Pannell

Eastern Circuit, Post 3

2018

Mr. John Bell Manly

Eastern Circuit, Post 4

2019

Hon. Joy Renea Parks

Enotah Circuit

2018

Mr. Gregory A. Futch

Flint Circuit, Post 1

2019

Mr. John Philip Webb

Flint Circuit, Post 2

2018

Ms. Janice Marie Wallace

Griffin Circuit, Post 1

2018

Mr. Roy B. Huff, Jr.

Griffin Circuit, Post 2

2019

Mr. David S. Lipscomb

Gwinnett Circuit, Post 1

2019

Ms. Judy C. King

Gwinnett Circuit, Post 2

2018

Hon. Robert V. Rodatus

Gwinnett Circuit, Post 3

2019

Mr. Gerald Davidson, Jr.

Gwinnett Circuit, Post 4

2018

Mr. Carl A. Veline, Jr.

Houston Circuit

2018

Mr. Archibald A. Farrar, Jr.

Lookout Mountain Circuit, Post 1

2018

Mr. Douglas Ray Woodruff

Lookout Mountain Circuit, Post 2

2019

Mr. Lawrence Alan Stagg

Lookout Mountain Circuit, Post 3

2018

Mr. John Flanders Kennedy

Macon Circuit, Post 1

2019

Mr. Thomas W. Herman

Macon Circuit, Post 2

2018

Mr. Ivy Neal Cadle

Macon Circuit, Post 3

2019

Mr. Gregory W. Edwards

Member-at-Large, Post 1

2019

Hon. Shondeana Genean Morris

Member-at-Large, Post 2

2019

Ms. Tracee Ready Benzo

Member-at-Large, Post 3

2018

Hon. John Kendall Gross

Middle Circuit, Post 1

2018

Mr. Thomas Alexander Peterson, IV

Middle Circuit, Post 2

2019

Hon. James T. Irvin

Mountain Circuit

2019

Mr. Mark William Alexander

Northeastern Circuit, Post 1

2018

Ms. Nicki Noel Vaughan

Northeastern Circuit, Post 2

2019

Mr. Walter James Gordon, Sr.

Northern Circuit, Post 1

2019

Hon. Richard Dale Campbell

Northern Circuit, Post 2

2018

Mr. Carl Santos Cansino

Ocmulgee Circuit, Post 1

2018

Mr. Wilson B. Mitcham, Jr.

Ocmulgee Circuit, Post 2

2019

Mr. Christopher Donald Huskins

Ocmulgee Circuit, Post 3

2018

Mr. Ashley Wedrell McLaughlin

Oconee Circuit, Post 1

2018

Hon. Stephanie Diane Burton

Oconee Circuit, Post 2

2019

Mr. Daniel Brent Snipes

Ogeechee Circuit, Post 1

2018

Ms. Susan Warren Cox

Ogeechee Circuit, Post 2

2019

Mrs. Stephanie Kirijan Cooper

Out-of-State, Post 1

2019

Mr. William J. Monahan

Out-of-State, Post 2

2018

Mr. Edward R. Collier

Pataula Circuit

2019

Mr. Martin Enrique Valbuena

Paulding Circuit

2018

Mr. Barry E. King

Piedmont Circuit

2019

Mr. William Gilmore Gainer

Rockdale Circuit

2018

Mr. Christopher Paul Twyman

Rome Circuit, Post 1

2019

Mr. J. Anderson Davis

Rome Circuit, Post 2

2018

Mr. Lawton Chad Heard, Jr.

South Georgia Circuit, Post 1

2018

Hon. Joshua Clark Bell

South Georgia Circuit, Post 2

2019

Mr. Christopher Frank West

Southern Circuit, Post 1

2018

Mr. Robert Allen Plumb, Jr.

Southern Circuit, Post 2

2019

Mr. H. Burke Sherwood

Southern Circuit, Post 3

2018

Hon. R. Rucker Smith

Southwestern Circuit

2019

Hon. Stacey K. Hydrick

Stone Mountain Circuit, Post 1

2018

Mr. William Dixon James

Stone Mountain Circuit, Post 2

2019

Hon. J. Antonio DelCampo

Stone Mountain Circuit, Post 3

2018

Mr. Gary Stuart Freed

Stone Mountain Circuit, Post 4

2019

Ms. Amy Viera Howell

Stone Mountain Circuit, Post 5

2018

Ms. Claudia Susan Saari

Stone Mountain Circuit, Post 6

2019

Mr. John G. Haubenreich

Stone Mountain Circuit, Post 7

2018

Ms. R. Javoyne Hicks

Stone Mountain Circuit, Post 8

2019

Ms. Sherry Boston

Stone Mountain Circuit, Post 9

2018

Hon. Dax Eric Lopez

Stone Mountain Circuit, Post 10

2019

Mr. Michael Douglas McRae

Tallapoosa Circuit, Post 1

2019

Mr. Brad Joseph McFall

Tallapoosa Circuit, Post 2

2018

Hon. Render Max Heard, Jr.

Tifton Circuit

2018

Mr. Dennis C. Sanders

Toombs Circuit

2019

Mr. Curtis Stephen Jenkins

Towaliga Circuit

2019

Mr. Douglass Kirk Farrar

Waycross Circuit, Post 1

2018

Mr. C. Deen Strickland

Waycross Circuit, Post 2

2019

Hon. Lawton E. Stephens

Western Circuit, Post 1

2019

Mr. Edward Donald Tolley

Western Circuit, Post 2

2018