Committees, Programs & Sections

Representative Council 2015-16

Officers
President: John Ryd Bush "Jack" Long, Augusta
President-Elect: Jennifer Campbell Mock, Statesboro
Treasurer: Nicole Leet, Atlanta
Secretary: Rizza O'Connor, Lyons
Immediate Past President: Sharri Edenfield, Statesboro
Newsletter Editors: Yari D. Lawson, Lawrenceville, and Kevin C. Patrick, Atlanta

Board of Directors
David Bell, Augusta
Josh Bosin,
Atlanta
Alex Brown, Evans
Sutton Connelly, Summerville
Melissa Cruthirds, St. Simons Island
Dustin Davies, Gainesville
Will Davis, Marietta
Sean Ditzel, Atlanta
Katie Dod, Alpharetta
Jana Edmondson-Cooper, Macon
Brandon Elijah, Augusta
Jessica Fagan, Atlanta
Rachel Fields, Savannah
Elizabeth Fite, Atlanta
Matthew Gettinger, Marietta
Bert Hummel, Marietta
Ryan Ingram, Marietta
ShaMiracle Johnson, Atlanta
Anne Kaufold-Wiggins, Atlanta
Sarah Kjellin, Albany
Quentin Marlin, Savannah
David McCain, Macon
Garon Muller, Augusta
John O'Neal, Griffin
Martina Palatto, St. Simons Island
Alyssa Peters, Macon
Patrick Powell, Brunswick
Heather Riggs, Atlanta
Brantley Rowlen, Atlanta
Ryals Stone, Atlanta
Zack Tumlin, Dahlonega
Matt Wilkins, Marietta
Katie Willett, Alpharetta

District Representatives

Northern District
2014-16
Philip Catalano, Atlanta
Sutton Connelly, Summerville
Jake Evans, Atlanta
Will Fagan, Atlanta
ShaMiracle Johnson, Atlanta

2015-17
Janene Browder, Conyers
Kerry Nicholson, Atlanta
LaKeisha Randall, Atlanta
Lisa Robinson, Lilburn
Christopher Steele, Atlanta

Middle District
2014-16
Terri Benton, Macon
Ryan English, Warner Robins
Elicia Hargrove, Moultrie
Je'Nita Lane, Albany
Elizabeth Pool, Jackson

2015-17
LaToya Bell, Perry
Ron Daniels, Warner Robins
A. Binford Minter, Columbus
Alyssa Peters, Macon
John Weltin, Macon

Southern District
2014-16
Melissa Cruthirds, St. Simons Island
Lacey Houghton, St. Simons Island
Zack Howard, Savannah
Garon Muller, Augusta
Carson Penney, Savannah

2015-17
Samuel Broucek, Statesboro
Daniel Burroughs, Augusta
Amanda Heath, Augusta
Nathan Huff, Augusta
Adam W. King, Augusta

Out of State
2015-16
Melissa King, Tupelo, Miss.
Shena King, Richmond, Va.

Members-at-Large
2015-16
Cory Aitken, Atlanta
Roodgine Bray, Decatur
William A. Buchanan, Columbus
Edwin Cook, Atlanta
Heather Lundy, Savannah
Tawny Mack, Savannah
Alan Pryor, Atlanta
James Rusert, Atlanta
Alisha Marie Scott, Fayetteville
Tiffany Simmons, Atlanta
M. Blake Tillery, Vidalia
Brandon Wagner, Alpharetta

YLD Committee Chairs
Please visit the YLD Committees webpage for a list of committees and members.

Spotlight

Placeholder

Department Staff

Name Title Phone Email
Danielle Buteau Administrative Assistant 404-526-8607 danielleb@gabar.orgdanielleb@gabar.org
Mary McAfee Director 404-527-8778 marym@gabar.orgmarym@gabar.org

Upcoming Events

+ More Events

© Copyright MMXV State Bar of Georgia